Program

45 minutes: 35 minutes talk + 10 minutes discussion
25 minutes: 20 minutes talk + 5 minutes discussion

18:30-19:30Registration
19:00-21:30Welcome reception
08:45-09:00Scientific Coordinators
Opening of the workshop
09:00-09:45Erwin Frey (Ludwig-Maximilians-Universität München)
Bridging the gap between single cell migration and collective dynamics
09:45-10:30Kyogo Kawaguchi (Harvard Medical School)
Stochastic fate choice and cell-to-cell interactions in tissue homeostasis
10:30-11:00coffee break
11:00-11:45Giovanni Cappello (Laboratoire Interdisciplinaire de Physique, St Martin d’Hères)
Applying controlled mechanical pressure on multicellular aggregates
11:45-12:30Helen McNeill (Samuel Lunenfeld Research Institute)
Coordinating growth and tissue organization
12:30-14:00lunch & discussions
14:00-14:45Eugenia Piddini (University of Cambridge)
Mechanical and cell biological control of cell competition
14:45-15:30Oskar Hallatschek (University of California, Berkeley)
Microbes under pressure
15:30-16:30coffee break
16:30-17:30tismor16 colloquium
Andrew Oates (The Francis Crick Institute)
Period and pattern in the embryo
18:00-19:30dinner & discussions
19:30-21:00poster session (focus on odd poster numbers)
09:00-09:45Laura Johnston (Columbia University)
Tissue ecology: recognition and response of cells to local differences in fitness
09:45-10:30Jérôme Bibette (ESPCI Paris)
3D micro-tissue dots
10:30-11:00coffee break
11:00-11:45Jaume Casademunt (Universitat de Barcelona)
Spreading epithelia as active polar fluids. Hydrodynamic instabilities, turbulence and wetting
11:45-12:10Philippe Marcq (Université Pierre et Marie Curie)
Inference of internal stress in a cell monolayer
12:10-14:00lunch & discussions
14:00-14:25Steffen Rulands (University of Cambridge)
Universality in the clonal dynamics in developing tissues
14:25-14:50Theodoor Smit (VU University Medical Center Amsterdam)
Mechanical cues for skeletal morphogenesis
14:50-15:50coffee break
15:50-16:35Masayuki Oginuma (Brigham and Women’s Hospital & Harvard Medical School)
Warburg-like metabolism regulates vertebrate somitogenesis
16:35-17:20Madhav Mani (Northwestern University)
Mechanical feedback driven epithelial remodeling
18:00-19:30dinner & discussions
19:30-21:00poster session (focus on even poster numbers)

 

 

09:00-09:45Karen Alim (Max Planck Institute for Dynamics and Self-Organization)
Mechanism of signal propagation in Physarum polycephalum
09:45-10:30Marcos Gonzalez-Gaitan (University of Geneva)
Asymmetric segregation of endosomes in an asymmetric spindle
10:30-11:00coffee break
11:00-11:45Jochen Rink (Max Planck Institute of Molecular Cell Biology and Genetics)
Planarian growth and de-growth: a scaling challenge
11:45-12:10Natalie Dye (Max Planck Institute of Molecular Cell Biology and Genetics)
Ecdysone supports morphogenetic gene expression programs to promote and orient growth in the Drosophila wing
12:10-14:00lunch & discussions
13:45meeting at the institute's reception for the guided tour through the Old Masters Picture Gallery (leaving at 13:59 with tram no. 3)
14:20meeting your guide, Heidi Paizs, at the institute's reception for the guided tour through the old city centre including the organ recital (leaving at 14:29 with tram no. 3)
14:30meeting your guide, Holger Birkholz, at the institute's reception for the tour through the ateliers of contemporary artists (leaving at 14:39 with tram no. 3)
18:30 - conference dinner at the restaurant Villa Marie
09:00-09:45Guillaume Charras (University College London)
Long and short time-scale rheology of living cell monolayers
09:45-10:30Jens Elgeti (Forschungszentrum Jülich)
Benefits of particle based simulations
10:30-11:00coffee break
11:00-11:45Lars Hufnagel (European Molecular Biology Laboratory Heidelberg)
Bioimaging across scales with light sheets
11:45-12:30Jocelyn Étienne (Université Grenoble Alpes)
Mechanical feedback on morphogenesis through geometry: the cephalic furrow and germ-band extension
12:30-14:00lunch & discussions
14:00-14:25Elisabeth Fischer-Friedrich (Max Planck Institute for the Physics of Complex Systems)
Rheology of the active cell cortex in mitosis
14:25-14:50Maurício Soares (Universidade de Coimbra)
Tumor angiogenesis: a mathematical model in three dimensions
14:50-15:50coffee break
15:50-16:35Pierre Léopold (Université Nice Sophia Antipolis)
Coordination of organ growth during Drosophila development
16:35-17:00Raphaël Clément (Aix Marseille Université)
Viscoelastic dissipation underlies irreversible cell-shape changes during morphogenesis
18:00-19:30dinner & discussions
09:00-09:45Nathalie Spassky (École Normale Supérieure, Paris)
Development of multiciliated ependymal cells in mammals
09:45-10:30Guillaume Salbreux (The Francis Crick Institute)
Physics of epithelial folding
10:30-11:00coffee break
11:00-11:45Nic Tapon (The Francis Crick Institute)
Polarity remodelling in asymmetric cell division
11:45-12:30Kenneth D. Irvine (Rutgers, The State University of New Jersey)
Biomechanical regulation of organ growth through Hippo signaling
12:30-12:45closing remarks
12:45-14:00lunch, discussions & departure